Уметничке колекције Високе школе струковних студија за васпитаче и Гимназије у Крушевцу

Уметничка галерија, Крушевац: 22. фебруар - 22. март 2018.

Изложба Уметничкe колекцијe Високе школе струковних студија за васпитаче и Гимназије у Крушевцу обухвата избор уметничких дела која баштине ове две значајне образовне институције, представљајући истовремено и различите начине на које су се формирале и настајале кроз дужи временски период који говори и о историји самих школа.

Колекција Високе школе струковних студија за васпитаче у Крушевцу која се формирала у две етапе, почев од првих поклона приспелих захваљујући уметницима дародавцима, пре свега њеним професорима, Југослава Радојичића или Невенке Рајковић, до увећања захваљујући и оствареним откупима путем конкурса за финансирање уметничких дела Министарства културе и информисања РСрбије, представљена је кроз 16 слика, цртежа и графика, седморо уметника.

У збирци школе заступљени су: Радуле Анђелковић, Југослав Радојичић, Милорад Ђокић Млађи, Александар Микић Моравски, Невенка Рајковић, Зоран Рајковић, Томислав Минић, као и рецентни радови Матије Рајковића, Милоша Ђорђевића и Тамаре Ждерић.

Уметничка дела из колекције Високе школе струковних студија за васпитаче значајна су са становишта сагледавања појединачних стваралачких периода и свакако упућују на појединачне доприносе аутора у профилисању крушевачке уметничке сцене. С друге стране, нове аквизиције, откуп уметничких дела путем конкурса, указале су на нове могућности у даљем креирању и континуираном употпуњавању колекције чија сврха није само оплемењивање простора већ и значајна образовна функција.

На отварању су присутне поздравили Горан Васић (директор Народног музеја у Крушевцу), Биљана Дачић (директор Гимназије у Крушевцу), Др Зорица Дуковић (директор Високе школе струковних студија за васпитаче у Крушевцу), и историчарке уметности Биљана Грковић (музејски саветник, уредник изложбе и каталога) и Наталија Топличанин  (кустос, ауторка текста у каталогу и коаутор изложбе).